Rekordowa produkcja energii z OZE w Polsce – fotowoltaika najważniejszym źródłem

W sobotnie popołudnie, 18 czerwca, udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wyniósł około 50 procent. W niedzielne popołudnie, 19 czerwca, wynik był jeszcze wyższy. Przyczyniło się do tego bardzo dobre nasłonecznienie i korzystne warunki wietrzności. Rekordowe wyniki osiągnęła w tym czasie fotowoltaika, jako najważniejsze źródło pod względem ilości produkowanej energii w Polsce.

 

Jaki udział OZE mogliśmy odnotować w weekend?

W ciągu ostatnich 12 miesięcy całkowita zainstalowana moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrosła o około 6 GW i obecnie wynosi około 20 GW. Jest to nadal połowę mniejsza moc niż w konwencjonalnych elektrowniach . Mimo to, prognozy pokazują, że odpowiednie warunki pogodowe, takie jak 18-19 czerwca, umożliwią OZE dostarczanie znaczącej ilości energii. W weekendy, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, udział OZE w miksie wytwórczym potrafi przekraczać nawet 50 procent.

W sobotę 18 czerwca mogliśmy zaobserwować, że przy całkowitym zapotrzebowaniu wynoszącym około 16,7 GW elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą niemal 5,4 GW a elektrownie wiatrowe dokładały do tego około 2,7 GW. Natomiast w niedzielę około godziny 13-14 odnawialne źródła energii pokrywały 60% krajowego zapotrzebowania na energię, które wynosiło ponad 17,3 GW. Fotowoltaika dostarczała do sieci ponad 6,1 GW mocy, a elektrownie wiatrowe zapewniały 3,5 GW.

 

Wynik OZE w skali roku może być coraz lepszy

Wyniki produkcji energii z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych w ostatnich tygodniach dają nadzieję na znaczną poprawę udziału OZE w krajowym miksie produkcji energii elektrycznej. W 2021 roku w Polsce wyprodukowano 146 TWh energii elektrycznej, z czego 72,9 TWh dostarczyły elektrownie na węgiel kamienny. Elektrownie na węgiel brunatny wyprodukowały 37,2 TWh , za to elektrownie wiatrowe – 13,45 TWh a fotowoltaika 4,52 TWh. W 2021 udział OZE w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 15 procent i był to wynik zbliżony do odnotowanego rok wcześniej.