Program „Mój Prąd” – nabór wniosków o dofinansowanie w 2021 r.

Program „Mój Prąd” to program dofinansowań, który ma realny wpływ na rozwój fotowoltaiki w Polsce. Zgodnie z danymi, na koniec 2020 r. w Polsce z programu „Mój Prąd” skorzystało 457 433 prosumentów. Wkrótce zostanie ogłoszona trzecia edycja programu – sprawdźcie, co zmieni się w programie „Mój Prąd” w 2021 r.

Czym jest program „Mój Prąd”?

„Mój Prąd” to rządowy program dopłat do fotowoltaiki, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie do domowej instalacji fotowoltaicznej. Kwota, którą stanowi dofinansowanie, to 5000 zł.

„Mój Prąd” 2021 – czego dotyczy dofinansowanie?

Dopłata z „Mojego Prądu” dot. dofinansowania rozwiązań, dzięki którym będzie możliwe jeszcze wydajniejsze wykorzystanie magazynowanej energii, która wytwarzana jest za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Dopłata z „Mojego Prądu” w trzeciej edycji programu będzie dotyczyła:

  • pomp ciepła i pieców elektrycznych, dzięki którym jest możliwe ogrzanie domu z darmowego prądu,
  • ładowarek do samochodów elektrycznych, dzięki którym można ładować samochody elektryczne oraz hybrydy plug-in, wykorzystujące energię z fotowoltaiki,
  • magazynów energii (inteligentnych systemów zarządzania energią w domu),
  • magazynów ciepła.

Nowe zasady, które będą obowiązywać przy trzeciej edycji „Mojego Prądu” najprawdopodobniej będą premiować finansowo tych prosumentów, którzy dodatkowo zdecydują się na zakup magazynu energii lub pompy ciepła. Przykładowo prosument, który zdecyduje się na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z np. pompą ciepła, otrzyma dodatkową premię finansową lub procentowo większe dofinansowanie niż w sytuacji, gdyby jego inwestycja dot. jedynie fotowoltaiki.

Celem programu „Mój Prąd” jest szersze spojrzenie na wykorzystanie darmowego prądu, np. w kwestii wykorzystania fotowoltaiki do zasilania ładowarek do samochodów elektrycznych. Choć prace koncepcyjne między NFOŚiGW a resortem klimatu i środowiska nadal trwają.

Jakie zmiany zostaną zawarte w programie „Mój Prąd” na 2021 r.?

Główną zmianą, jaka nastąpi w trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd” jest to, że możliwość otrzymania dotacji będzie dot. również przedsiębiorców oraz spółdzielni mieszkaniowych. W poprzednich edycjach „Mojego Prądu” dotacji mogli otrzymać jedynie właściciele domów jednorodzinnych.

Kiedy startuje nabór wniosków o dofinansowanie w ramach „Mojego Prądu” w 2021 r.?

Zgodnie z informacjami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór wniosków najprawdopodobniej ruszy 1 lipca 2021 r. Będzie to trzecia edycja programu. Poprzednie edycje pozwoliły na wypłacenie 1,1 mld zł wsparcia dla 220 tys. prosumentów. Co oznacza, że publiczne dofinansowanie pozwoliło na inwestycje o wartości 5,5-6 mld zł. Zgodnie z informacjami NFOŚiGW, o dofinansowanie będzie można ubiegać się do 22 grudnia 2021 r.

Darmowa wycena i projekt instalacji fotowoltaicznej