Opłata mocowa – ile wynosi, kogo obowiązuje, jak obniżyć koszt energii?

Wraz z początkiem 2021 r. weszła w życie opłata mocowa, która podniosła wysokość rachunków za prąd. Stałe wzrosty opłat powodują, że coraz więcej odbiorców energii elektrycznej dostrzega atrakcyjność posiadania własnej elektrowni fotowoltaicznej.

Wprowadzenie opłaty mocowej ma na celu uzyskanie środków na sfinansowanie wprowadzonego w Polsce tzw. rynku mocy, którego celem jest zapewnienie dodatkowego wynagrodzenia operatorom elektrowni za utrzymywanie określonych zdolności wytwórczych. Dodatkowo wraz z 1 stycznia 2021 r. wzrosły koszty dystrybucyjne oraz koszt energii czynnej.

Kogo dotyczy opłata mocowa?

Opłata mocowa dotyczy zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

W jaki sposób jest wyliczana opłata mocowa?

Koszty opłaty mocowej są różne dla poszczególnych odbiorców – klienci indywidualni zapłacą maksymalnie 125,52 zł rocznie, natomiast przedsiębiorcy 76,2 zł za każdy megawat energii, który zużyją między 7 a 22. Jeśli dana firma zużywa w ciągu roku 300MWh pomiędzy 7 a 22, to roczny rachunek wzrośnie o ok. 23000 zł.

Wzrost opłat a realny koszt energii elektrycznej

Zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm, koszt energii zawierający podwyżki, oznacza wzrost ceny energii na poziomie 17-20 proc. Rozwiązaniem problemów ze wzrostem cen jest posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej. Co szczególnie ważne –  koszt instalacji zwraca się już po 4-6 latach, dodatkowo można skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki, dzięki któremu koszt inwestycji zmniejsza się o 5000 zł.

Darmowa wycena i projekt instalacji fotowoltaicznej