Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga od nas przyjrzenia się wielu aspektom m.in. dotyczących miejsca, w którym planujemy umiejscowić naszą elektrownię solarną oraz jak duże zapotrzebowanie energetyczne musimy pokryć. Sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych.

Jak wybrać najlepsze miejsce do montażu fotowoltaiki?

Kluczowym aspektem jest odpowiedni dobór miejsca montażu paneli. Musi to być miejsce dobrze nasłonecznione, które gwarantuje maksymalny dostęp do promieni słonecznych. Dodatkowo istotny jest kąt nachylenia dachu i ewentualne przeszkody terenowe, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, które mogłyby stwarzać okresowe zacienienia.

Przyjmuje się, że na półkuli północnej powinniśmy instalować panele, tak aby były skierowane na południe, natomiast na półkuli południowej – na północ.

Jaki kształt i typ dachu są najbardziej optymalne pod instalację fotowoltaiczną?

Najbardziej optymalnym rodzajem dachu jest konstrukcja skośna o kącie nachylenia ok. 15-20 stopni. Istotna jest również powierzchnia dachu, na którym będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Poszczególne moduły powinny być ustawione w tym samym kierunku oraz pod tym samym kątem nachylenia. Różnice w ustawieniu paneli mogą skutkować utratą mocy w związku z różnicą w kącie ekspozycji na światło.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka instalacja będzie najbardziej optymalna dla Ciebie – skontaktuj się z nami!

Co daje nam przeprowadzenie audytu energetycznego przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

Wykonując audyt przed rozpoczęciem instalacji fotowoltaicznej, możemy sprawdzić konstrukcję dachu oraz miejsce, w którym zostanie zamontowana instalacja. Dodatkowo sprawdzamy zużycie energii elektrycznej przez wszystkie urządzenia znajdujące się w gospodarstwie. Dzięki analizie ekonomicznej mamy możliwość sprawdzenia, ile wyniosą nakłady na inwestycję oraz koszty jej późniejszej eksploatacji. Audyt wykonujemy dla naszych Klientów bezpłatnie. Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice – sprawdź najczęściej zadawane pytania dot. fotowoltaiki.

Czy potrzebuję pozwolenia na montaż instalacji?

Prawo, które obowiązuje w Polsce, pozwala na montaż paneli fotowoltaicznych bez obowiązku uzyskania pozwolenia budowlanego w sytuacji, gdy moc ogniw nie jest większa niż 50 kW.

Czy mogę otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Oczywiście, programy rządowe oferują wsparcie do inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. Kwoty zależne są od aktualnie otwartych naborów. Dotacja może wynieść nawet 5000 zł bezzwrotnego dofinansowania. Informacje o dofinansowaniach znajdują się w zakładce: Dofinansowania do fotowoltaiki.

Darmowa wycena i projekt instalacji fotowoltaicznej